• Nat Yazılım B2C Ürünleri

    B2C

B2C

 

B2C Nedir?

Açılımı "Business to Consumer" olan ve "İşletmeden Tüketiciye" anlamına gelen bir e-ticaret modelidir.

B2C’de fiyatlar ve ürünler açık ve net şekilde yayınlanır. ürünün teslim koşulları, garanti koşulları, fiyatı ve diğer özellikleri üretici veya satıcı tarafından tek taraflı belirlenir ve tüketicinin önüne sunulur. B2C'de tüketiciler şahıs da olabilir perakendeci bir satış kanalı da. Burada tek bir müşteri kriteri yoktur ancak genel olarak müşteriler şirket olduğunda "B2B", şahıs olduğunda ise "B2C" terimi kullanılır.

 

B2C çeşitleri
B2C kendi içerisinde ikiye ayrılır.Birincisi; bugün oldukça sık kullandığımız sanal alışveriş mağazalarıdır. Sanal mağaza stoklarında bulunan ürünlere ve sipariş karşılığı üretici firmadan getirteceği ürünlerin üzerine kendi kar marjını ekleyerek satışa sunar. Bu mağazalardan online alışveriş yapan tüketiciler genellikle şahıstır ve siparişlerini kredi kartı veya havale yoluyla öedemelerini gerçekleştirirler. Kredi kartı ile ödeme işlemi "VPOS" denilen, İnternet üzerinden kredi kartlı alışveriş yapma olanağı sağlayan SSL sertifikalı bir ödeme mekanizmasıyla yapılır. VPOS sistemi, günümüzde oldukça sık kullandığımız POS cihazlarının Internet'e uyarlanmış şeklidir. Sanal mağazalar VPOS kullanabilmeleri için VPOS hizmeti sunan bir bankayla e-ticaret sözleşmesi imzalaması gerekmektedir. Bu anlaşmayı imzalayan sanal mağaza ve banka müştereken tüketicinin uğrayabileceği kanuni her türlü mağduriyeti gidermek durumundadır.

İkincisi ise; üretici firmanın ürününü fabrika cıkış fiyatından sanal mağaza aracılığı ile tüketiciye veya perakendiciye satışını gerçekleştirmesidir. Burada sanal mağaza ürünün satış fiyatı üzerine belli bir yüzde koyarak satışların kendi sistemi üzerinden gerçekleşmesini sağlar. Sanal mağazanın belirleyeceği yüzde oranı genellikle %3 ila %10 arasında olur ve genellikle ithal ürünlerin yurt içinde satışına yönelik bir çalışma yapılır. Satışı yapılan ürünler belirli sektörlere aittir. Her ülkenin dış ticaret mevzuatı birbirine göre farklılık gösterdiğinden dolayı sektör çeşitlendirmesi dardır ancak ürün çeşitlendirmesi oldukça zengindir. Bu ikinci ayağında sanal mağazanın gümrük tarifelerini ve kargo maliyetlerini tam olarak online hesaplayabilen oldukça ciddi bir yazılıma ihtiyacı vardır. Sanal mağazanın dış ticaret uygulamalarına tam anlamıyla hakim ve gümrük işlemlerini takip eden bir ekibe ihtiyacı vardır.

 

Neden E-ticaret

Hayatın her alanında etkisini gösteren Gelişim Kavramı, ticaret hayatında da internetin yaygınlaşmasıyla ticaret kavramının sınırlarını fazlasıyla genişletti. E-ticareti geleneksel ticaret yöntemlerine ilave olarak kullanan köklü kuruluşlar olduğu gibi 100% e-ticaret kavramıyla iş yapan amazon.com, ebay.com gibi firmalar yeni nesil ticaret kavramını geliştirerek elektronik ticaretin yaygınlaşmasında öncü rolü üstlendiler.

Büyük firmaların e-ticaret işine girmesiyle beraber yeni bir sektör oluştu ve bilgisayar yazılım firmaları diğer kuruluşların da e-ticaret dünyasına girebilmesi için özel e-ticaret çözümleri geliştirmeye başladılar.

 

E-ticarette Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sattığınız ürün veya sunduğunuz hizmet pazar ağınızın sınırlarını genişletmek ve bunu en düşük maliyetle yapmak istiyorsanız e-ticaret’le tanışmanız gerekmektedir. E-ticarete atacağınız ilk adım bir e-ticaret paketi satın almakla başlar. Satın aldığınız e-ticaret sisteminin kalitesi, size müşteri dönüşümleri olarak geri dönecektir.

Burada bilinmesi gereken en önemli nokta e-ticaretin sadece ürün satış sitesi açmaktan ibaret olmadığıdır.

  • ürünün veya hizmetin pazar araştırılmasının doğru yapılması,
  • Doğru ürünün doğru pazarda sunulması,
  • Mantıklı stratejiler üreterek ürünün doğru tanıtılması
  • Doğru reklam stratejilerinin belirlenmesi
  • Hazırlanan sitenin altyapı yeterliliği ve güvenliği, site kullanıcı kolaylığı

ve bunun gibi daha birçok kıstasların planlanması doğrultusunda e-ticaret üzerinden kazanç sağlamak mümkün olmaktadır.

Nat Yazılım Site İcon Seti
MüKEMMEL ENTEGRASYON YöNETİMİ

NAT B2C Sistemi ile E-Ticaretin en temel ihtiyaçlarından olan Sanal POS Entegrasyonu, Kargo Entegrasyonları, Tedarikçi XML Entegrasyonları, Muhasebe Entegrasyonu , Pazar Yeri Entegrasyonları ve Fiyat Karşılaştırma Siteleri entegrasyonlarınızı sorunsuz yönetirsiniz.  

Nat Yazılım Site İcon Seti
MüKEMMEL PAZARLAMA YöNETİMİ

Tüm sayfalarda Anahtar Kelime ve tanım alanlarının yönetiminden çoklu Fotoğraf Yükleme modülüne, Sosyal Medya Entegrasyonlarından gelişmiş web servis kullanımına kadar sayısız birçok modül ile müşteri sadakatinizi ve satışlarınızı arttıracak birçok uygulama geliştirebilirsiniz.

Nat Yazılım Site İcon Seti
MüKEMMEL SATIŞ YöNETİMİ

İkame ürün oluşturabilir,  Gelince haber ver modülü ile müşteriniz ile  iletişiminizi kaybetmezsiniz. Zaman sayaçlı fırsat ürünleri ekleyebilir, farklı sunuculardan resim yükleyebilirsiniz.

Nat Yazılım Site İcon Seti
MüKEMMEL CRM YöNETİMİ

Müşteri mesajlaşma modülünden toplu mesaj gönderim modülüne, sipariş notları oluşturabilmekten tarayıcı anlık bildirim özelliğine kadar birçok modül ile müşteri memnuniyetinize yön verirsiniz.

Nat Yazılım Site İcon Seti
MüKEMMEL MüŞTERİ MEMNUNİYETİ

Alanında uzman arkadaşlarımız ile kesintisiz ve en hızlı çözümler ile ticaretinizin büyümesi için çalışıyoruz. Hedefimiz daima birlikte ileriye gitmektir.

Nat Yazılım Site İcon Seti
MüKEMMEL VERİ GüVENLİĞİ

Tüm verilerinizi Türkiye’de ve en iyi sunucularda saklıyor, verilerinizin güvenliğini en üst düzeyde tutuyoruz.

Nat Yazılım Site İcon Seti
MüKEMMEL KULLANICI DENEYİMİ

Kolay menü yapısı ve sağladığı faydalar ile gerek siz ve gerekse müşterileriniz sadece ticaretinize ve iş geliştirmeye odaklanır, gereksiz zaman kayıpları yaşamazsınız.

Nat Yazılım Site İcon Seti
MüKEMMEL TİCARET YöNETİMİ

NAT B2B ile ticaretinizde mesai kavramını ortadan kaldırır, ticaretinizin 7 / 24 yaşamasını sağlarsınız.

Nat Yazılım Site İcon Seti
UZMAN YAZILIM EKİBİ

Alanında deneyimli uzman yazılım ekibimiz ile işinizi bir kez yapın, zamanınız size kalsın.

B2B,E-TİCARET,SAHA SATIŞ,E-TAHSİLAT VE DAHA FAZLASI İÇİN

Sitemizde kullanıcı deneyimini geliştirmek için çerezler kullanılmaktadır.Sitemizi kullanmaya devam etmeden önce çerez politikamızı.